For de som er sykkel entusiaster eller har lyst til å ta fatt på oppdagelsesreise med tohjulingen i Trondheim, så kommer noen fine opplevelser jeg har hatt i løpet av det siste året. 

For de som er sykkel entusiaster eller har lyst til å ta fatt på oppdagelsesreise med tohjulingen i Trondheim, så kommer noen fine opplevelser jeg har hatt i løpet av det siste året. 

Først litt bakgrunn om meg: Jeg satset på sykkel til jeg var 22 år, først å fremst på landeveien. Etter mange fine turer rundt med racer`n ble terrengsykkelen tatt i bruk mer de siste par årene på grunn av værforholdene i Trondheim. 10 grader med regn på landeveien er kaldt, MEN på terrengen er det gøy med litt gjørme og glatt underlag! De turene jeg deler med deg er med utgangspunkt fra Saupstad. 

Sykkelstyre og skogssti.
Foto: Sebastian

Her er mine 3 tips til turer i Bymarka:

1. Saupstad – Granåsen – Frøset gård – Grønlia – Henriksåsen – Elgseterhytta – retur.

Dette er en tur på ca 30km med fint variert terreng. Man bestemmer selv om man vil kjøre på fin og brei grus-sti, hvor det passer med en hybridsykkel eller terreng. Det finnes en avstikker på veien mot Grønlia ved Klokktjønna, for de som vil kjøre på litt smalere sti.

Hvis du velger dette alternativet, kommer du ned på andre siden, litt nedenfor Kviksanden. Herfra er det bare å fortsette kursen mot Grønlia. Hvis du fortsetter rett fram så er det straka vegen mot Grønlia. Ved lagmannseter, etter du er ferdig med stykkeveien, tar du til høyre i godt mot, bakken er ikke så lang! Innover her er det fin flyt på bred grusvei. Du kan enten fortsette på den hele veien til du kommer innpå skiløypa så ta den opp til skistua, eller ta en av de fine avstikker-stiene man finner langs veien, for en “snarvei” som er litt mer humpete. 

Ved ankomst skistua går fortsettelsen inn mot Elgseterhytta på grusveien eller man kan ta avstikkeren på andre siden av vintervatnet, hvis du vil ha litt mer utfordrende sti. Bruker å kjøre ene veien tilbake her, for litt variasjon, som er fint. 

Ved ankomst Elgseterhytta kan man kjøpe seg en kaffe å nyte livet litt før man tar fatt på den artigste delen, nemlig nedoverbakkene på vei hjem!

Her er det bare å gi gass, men vær litt obs rundt svingene i forhold til gående. 

Les også Tour de Dovre.

Tour de dovre. Sykkeltur over Dovre. Syklist på grusvei omgitt av vakkert fjellandskap.
Tour de Dovre. Foto: Elisabeth

2. Saupstad – Granåsen – Frøset gård – Grønlia – retur.

Dette er en fin 1t-1,5t tur. Løypa er så å si identisk med den over, bare en del kortere uten sløyfa opp til Elgseterhytta. Her kan du fint ta en pust i bakken på Grønlia med en god kopp kaffe å late som man er dansk, nemlig slå av en prat med en ukjent over en kopp kaffe der. På hjemturen har man alternativet om enten å følge asfalten fra Granåsen hjem eller følge skiløypa over til Heimdal alt avhengig om du skal ned til byen eller ikke. Denne runden kan fint kjøres på alt fra hybrid til terreng! Vær litt obse på røtter og stein ved stykke veien inn mot Grønlia.

3. Saupstad – Granåsen – Rønningen – Grønlia – Frøset gård – Grånåsen – Saupstad.

Dette er ei fin alternativ rute med litt miks av smal sti ned fra Rønningen mens resten er på bred grusvei. Her får du litt variasjon med sammenhengende stigning opp til Rønningen men det er stort sett den eneste bakken på veien. Småkupert men vesentlig mye mer flatt en de to foregående turene. Her har du to “stopp” muligheter, nemlig på Rønningen eller Grønlia. Er selv fan av Cola og ei sukkerbombe på Grønlia så det kan anbefales!

Sykkelstyre og skogssti.
Foto: Sebastian

Sist men ikke minst:

Vær litt obs på stier langs veien som man kan teste ut, det fins en masse av de, hvis man liker de mer tekniske partiene!

God tur, 

Mvh Sebastian

Del VIA:

Relaterte saker

Mer fra FjellTiden